Dobřichovice

tam, kde je svíčková doma

Proč to děláme?

Protože máme rádi svíčkovou!

Každý si myslí, že umí uvařit "tu nejlepší" svíčkovou...opak je děsivě pravdivý - přátelé, spousta z Vás dělá totiž tu nejhorší svíčkovou na světě! Že ne? Přesvědčte nás (se)! Ha!

Festival svíčkové omáčky / Memorial Jenufa Šuchmy je kulturně-společenská událost, která má za úkol především pobavit návštěvníky i pořadatele. Nápad vznikl na jaře 2014 v hlavě Jiřího Geisslera a společně s Jiřím Šafránkem nakonec skrze nově vzniklou agenturu GEI-ŠA byla tato idea zrealizována a 11.10.2014 se tak konal první ročník této akce. Po zkušenostech s prvním a druhým ročníkem se pořadatelé rozhodli změnit koncept na celodenní akci tak, aby lépe vyhovoval potřebám návštěvníků. Festival je rozdělen so soutěžní a nesoutěžní sekce, součástí je i doprovodný program, který akci zpestřuje.

Memoriál Jenufa Šuchmy

Ing. Jana Šuchmu, kterému jeho přátelé i rodina říkali Jenůf, jsem poznal v polovině 90. let, kdy si s manželkou koupili v Dobřichovicích starou vilu, o kterou se vzorně starali. Okamžitě po přestěhování se s manželkou Dášou zapojili do dobřichovického společenského života, pořádali večírky, chodili na plesy, na divadlo, které také oba hráli. Spoluzaložili amatérský zpěvácký soubor s příhodným názvem No menses band. Pověstné byly jejich role v různých polosoukromých, ale i veřejných představeních. Vzpomínám si na Jenůfa jako malého Ježíška v jesličkách ve vánoční hře, na skoro dvoumetrového Jenůfa v námořnickém oblečku, oba vystoupili ve hře Antonie a divoká karta, kde Dáša hrála postavu Margaret Thacherové. Tato postava byla pro Dášu i pro Jenůfa symbolická - byli totiž praví a nefalšovaní pravičáci, přívrženci toho, že člověk se má starat o sebe sám a ne se nechat živit nebo podporovat jinými. Jenůf byl asi tahounem podobných akcí. Miloval společnost, miloval lidi, chtěl mít lidi kolem sebe. Jejich dům byl často centrem společenských akcí. Angažoval se i vážně v Dobřichovicích. Jedno volební období byl členem zastupitelstva. Byl to přímý a rovný člověk, který se nikdy nebál říci co si myslí a co hodlá v určité situace dělat. V roce 2014 byl účastníkem 1. ročníku Festivalu svíčkové. Seděl jsem dlouho vedle něj a jako obvykle jsme se dobře bavili. Kolem půlnoci se Jenůf vydal na cestu domů, kam bohužel již nedošel, když tragicky zahynul na místě, kde předtím mnohokrát procházel. Dnes nám zde Jenůf Šuchma chybí. Čest jeho památce.

Václav Kratochvíl
bývalý starosta Dobřichovic