O nás

Agentura GEI-ŠA, zapsaný spolek vznikla oficiálně v roce 2015, když byly do spolkového rejstříku vedeného Městským soudem v Praze zapsány příslušné změny. Pro zápis, resp. jeho jednoduchost jsme využili již existující subjekt, který změnil svůj statut, sídlo, stanovy i název. Od té doby tedy fungujeme oficiálně. Můžeme tak býti plnohodnotnými a oficiálními partnery pro orgány státní správy i místní samosprávy.

Již nějakou dobu před popsanou institucionalizací však GEI-ŠA fungovala jako volné recesistické sdružení několika dobřichovických patriotů, kteří se nahodile starali o zábavu a legraci ve svém okolí.

Již v roce 2014 jsme se prezentovali první větší akcí. Do té vyústila přátelská hádka na téma Kdo dělá lepší svíčkovou omáčku. Neponechali jsme nic náhodě a místo malého a nenápadného hospodského setkání jsme vytvořili základ tradice Festivalu svíčkové omáčky. Jeho první ročník proběhl 11. října 2014 večer v konírně dobřichovického zámku. Předtím jsem jeli na zkušenou do Jirkova na zámek Červený Hrádek, abychom načerpali nějaké zkušenosti. Ty jsem pak ihned zhmotnili do jiného formátu soutěže, čímž nepolemizujeme o tom, který je lepší. Zatímco v Jirkově soutěžící předkládají své svíčkové výtvory pouze soutěžní porotě, zpravidla složené ze známých osobností, a veřejnost se baví pouze sledováním ochutnávání porotců a jejich komentáři, v Dobřichovicích se nám podařilo přesvědčit soutěžící k uvaření nejméně 6 litrů omáčky, čímž můžeme do ochutnávání zapojit i širokou veřejnost. Pravidelně bývá na podzim souboj o degustační lístky, které své držitele opravňují ke vstupu do soutěžního prostoru. Tam dostávají 1/4 knedlíku a 0,5 dcl omáčky s kousíčkem masa. Každý přechutná, oboduje a jde ochutnávat dále. Vyplněné hodnotící tabulky odevzdá pořadatelům, kteří vše zpracovávají a závěrem mohou vyhlásit nejlepší svíčkovou dle veřejného mínění.

Hlavním hodnocením je však i u nás odborná porota. od samého vzniku soutěže s námi spolupracuje Helenka Rytířová a Pavel Sedláček, díky nimž vznikla porota skutečně odborná, fundovaná a personálně téměř ustálená. I my se snažíme do poroty získat známe osobnosti jako čestné členy. Opět díky Helence jsme mohli přivítat Václava Neckáře, či Richarda Tesaříka. V roce 2018, při pátém ročníku přivítáme Ivu Huttnerovou.

Ještě před oficiálním založením spolku se nám podařilo uchránit absolutní dobřichovický rekord v nejvyšší naměřené teplotě, který našemu městečku patří od 20. srpna 2012, kdy se u nás naměřilo 40,4 st. Celsia. V létě roku 2015 hrozilo, že budeme o rekord připraveni díky jinému středočeskému místu - Řeži. Ta nám skutečně šlapala na paty a tak jsme uspořádali tresní, chladící výpravu. Spolu s Jiřím Šafránkem a Honzíkem Seidelem jsme naložili do auta ještě našeho starostu Petra Hampla, přidali dobřichovickopu vlajku, měnič napětí jako zdroj energie pro rovněž naložený ventilátor a několik pytlů ledu. Takto vybaveni jsme vtrhli do Řeže, vyhledali paní místostarostku, kterou jsme dovlekli před bránu ústavu v Řeži a tam, před jejími zraky jsme jim to tam všechno pěkně ochladili - viz Facebook. A že se nám situaci povedlo zatím vyřeŽit dokonale, dokládá zatím stále platný rekord pro Dobřichovice.

Piknik

V roce 2017 jsme ke svým aktivitám přidali i oslavu Zakončení léta v Dobřichovicích formou veřejného hromadného pikniku. A nejsme žádní troškaři. Pokusili jsme se rovnou zaútočit na národní rekord v počtu piknikujících. A podařilo se. Komisař Agentury Dobrý den z Pelhřimova, oficiální autority registrující všechny rekordy a kuriozity napočítal i přes nepříznivé počasí 10. září 2017 celkem 499 piknikujících osob, které se povalovaly na 183 dekách a dobroty si přinesly ve 158 piknikových koších.

My se však domníváme, že je v možnostech našeho městečka, s pomocí hostů a obyvatel okolních obcí, tento rekord překonat a proto jsme vyhlásili na neděli 9. září 2018, tedy bez jednoho dne, rok po rekordu, pokus o jeho překonání.